Jak zaplanować czasowo poszczególne etapy ślubu i wesela?

7 marca 2016

Jak zaplanować czasowo poszczególne etapy ślubu i wesela?

Na podstawie moich pakietów ślubnych przedstawię jak z punktu widzenia fotografa ślubnego i niejednokrotnie kamerzysty warto planować czas na poszczególne etapy wesela od przygotowań po oczepiny i tort. Niech to będzie taka oś czasu fotografa oraz podpowiedź dla Par Młodych na co warto zwrócić uwagę i jak gospodarować czasem, żeby podczas tego ważnego dnia nie trzeba było się śpieszyć i niepotrzebnie denerwować jak to czasem się zdarza.

Jak zaplanować czasowo etapu ślubu i wesela

W większości przypadków wesel schemat ten będzie się pokrywać, chociaż zdarzają się też przypadki, gdzie ktoś postanowi zaplanować weselę po “amerykańsku”, a nie jak robią to inni lub z tym co oczekują od Młodych rodzice.

Skupmy się na pewnych ramach czasowych, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu dnia ślubu. Niektóre z tych punktów i czasów mogą wydawać się za długie, jednak należy pamiętać, że:

1) W dniu ślubu zdarza się często, że biegamy i dopinamy sprawy na ostatni guzik (np. trzeba odebrać kwiaty, przystroić auto, odebrać gości, pojechać na salę weselną itp) I pomimo, że zazwyczaj robią to inne osoby z rodziny lub świadkowie, to jednak czasem zdarzało się że Młodzi sami załatwiali te sprawy.

2) Większość wesel ma lekkie opóźnienie (np. przedłuży się u wizażystki czy fryzjerki, na mieście będą korki itp)

3) Na wykonanie dobrych zdjęć i ciekawego reportażu potrzeba też trochę czasu dla fotografa. Dla niektórych Par trzeba również chwilę na oswojenie się z obiektywami. Z moich obserwacji tylko 5/10 Par Młodych, czuje się swobodnie przed kamerą na początku ślubu. Nawet jak staram się jako fotograf wprowadzić miłą, wesołą i mało stresującą atmosferę.

Artykuł podzielimy na takie etapy:

  • Zdjęcia u wizażystki
  • Przygotowania
  • Błogosławieństwo
  • Mini sesja 1
  • Ceremonia ślubna
  • Pierwszy taniec, oczepiny, podziękowania, tort
  • Mini sesja 2

 

Jak zaplanować czasowo poszczególne etapy ślubu i wesela?

Zdjęcia u wizażystki

* Idealny czas – 30 minut (zazwyczaj profesjonalny makijaż trwa 45-60 min.)
* Idealna pora dnia – rano około godz. 10-11 po fryzjerze
* Idealna lokalizacja – wizażystka w domu Pani Młodej lub salon w tym samym mieście

Przygotowania do ślubu wizażystka makijaż ślubny Łomża Zambrów makijaż ślubny na wesele kosmetyczka łomża zambrów ostrołeka

W moich pakietach jest to etap opcjonalny w zależności od godziny i odległości między poszczególnymi miejscami. Jeżeli Panna Młoda ma makijaż ślubny u wizażystki bardzo wcześnie lub w innym mieście to czasem trudno rozplanować to logistycznie. Zdarzało się też tak, że Pani Młoda była zapisana u wizażystki i fryzjerki jednocześnie z kilkoma osobami np. mamą, świadkowymi i czas oczekiwania na makijaż niepotrzebnie się przedłużał. W pierwszej kolejności warto pomyśleć o zrobieniu włosów a następnie jako pierwsza zasiąść do zrobienia makijażu razem ze świadkową. Warto pamiętać, że za chwilę świadkowa będzie też przydatna podczas ubierania sukni ślubnej.

Na tym etapie wykonuję zbliżenia na makijaż, włosy jak również szersze kadry przygotowań. Czasem zdarza się że makijaż wykonuje profesjonalna wizażystka w domu Pani Młodej, gdzie w tym samym czasie szykują się również druhny. Taka sytuacja jest chyba najlepsza bo rodzą się tu emocje, zabawa i fajna domowa atmosfera, którą można w ciekawszy sposób uchwycić na zdjęciach i co najważniejsze, nie trzeba nigdzie jeździć ani się śpieszyć.

Przygotowania ślubne
– suknia, buty, biżuteria, welon, garnitur, detale

* Idealny czas – 40 min. na Pana Młodego oraz 60 min. na Panią Młodą
* Idealna pora dnia – po południu około godz. 13-14
* Idealna lokalizacja – dom Pary Młodej, czasem pokoje na sali weselnej

suknia śłubna, przygotowania do wesela, błogosławieństwo, zdjęcia ślubne łomża, suknia ślubna łomża zambrów fotografia

 Tu od razu warto zwrócić uwagę na odległość między Panem Młodym a Panią Młodą. Zdarzało się kilka razy, że Młodzi mieszkają od siebie dość daleko (ponad 50-70 km) w jedną stronę, więc przy obecnych przepisach drogowych to już prawie 2h jazdy samochodem. W swojej pracy spotkałem się też z sytuacją gdzie na trasie był remont drogi z 3 światłami i ruchem wahadłowym przez co straciłem ponad 30 min. czekając w korku. Warto przewidzieć taką sytuację gdy jedzie cały korowód aut z rodziny już do kościoła. W tym przypadku musieliśmy czekać pod kościołem na rodziców i świadków, którzy trafili akurat na czerwone światła.

Przeważnie w pierwszej kolejności jadę do Pani Młodej, ponieważ jak to kobieta musi mieć więcej czasu na przygotowania i zrobienie się na bóstwo w tym ważnym dla niej dniu. Tutaj też poświęca się więcej czasu na zrobienie zdjęć. Ja zakładam zawsze ok. 60 min aby uzyskać doskonałe zdjęcia detali: biżuterii, sukni, butów, podwiązki itp. oraz samo ubranie tych rzeczy wymaga czasem sporo czasu. O ile suknia na zamek lub guziki ubiera się dość szybko to czasem na sukni wiązanej z tyłu świadkowe niejednokrotnie tępią sobie paznokcie przez 15 min. Również w ramach dobrej współpracy z kamerzystą musimy sobie zrobić przestrzeń aby każdy z nas mógł uchwycić świetne kadry. Także, w ciągu tego etapu fotograf potrzebuje wyłapać kilka ciekawych zdjęć reportażowych rodziny oraz gości krzątających się po domu w których niejednokrotnie towarzyszą, wzruszenia, łzy, emocje warte uchwycenia. Także wykonuję zdjęcia portretowe, ze świadkową oraz grupowe z rodziną. Oczywiście całość można zrobić szybko i sztampowo w 20 min. Jednak jeżeli chcecie mieć zdjęcia piękne, nietuzinkowe i nie przeoczyć ważnych rzeczy, które często wybieraliście i planowaliście przez rok to warto ten czas wygospodarować.

Drugi etap to przygotowania Pana Młodego. Tu jak na faceta przystało sprawa jest prostsza: spinki do koszuli, muszka czy krawat, buty, pasek, marynarka i po sprawie. Jednak również tak jak w przypadku Pani Młodej tutaj wykonuję zdjęcia detali jak np. zegarek, spinki, obrączki, bukiety i to wymaga trochę czasu dzieląc się miejscem z kamerzystą. Na sam koniec także wykonuję zdjęcia ze świadkami, rodziną oraz błogosławieństwo.

Błogosławieństwo

* Idealny czas – 10 minut.
* Idealny czas dnia – po przygotowaniu Pana Młodego oraz z zapasem czasu aby spokojnie dojechać do Pani Młodej z ewentualnymi przerwami na często wyszukane i ciekawe bramy weselne czy tzw. szlogi.  Kolejne błogosławieństwo przynajmniej w Polsce odbywa się już w domu Pani Młodej i także trwa kilka minut.

Błogosławieństwo, fotografia ślubna, suknia śłubna, przygotowania do wesela, błogosławieństwo, zdjęcia ślubne łomża, suknia ślubna łomża zambrów fotografia

Etap błogosławieństwa zazwyczaj jest bardzo krótki bez zbędnych emocji i zamyka się w jednym zdaniu. Jednak czasem rodzicom, dziadkom czy chrzestnym, którzy bywa, że także błogosławią Młodych zadrży głos i polecą łzy wzruszenia. Jest to też jeden z mniej komfortowych momentów pracy w uwagi, że niejednokrotnie odbywa się to w niewielkich pokojach mieszkalnych, gdzie schodzi się sporo osób z rodziny, kamerzyści, zespół, fotograf i nie za bardzo jest jak poruszać się i wykonać urozmaicone kadry.
– Tu podpowiem, że w okresie letnim temperatury są bardzo wysokie a taka liczba osób na metr kwadratowy i towarzyszące emocje podgrzewają tylko atmosferę. Otwarcie okien i wpuszczenie ciepłego powietrza nie za wiele się zdaje, dlatego warto pomyśleć chociażby o wiatraku aby pot nie płynął po czole ani makijaż nie spłynął już na samym początku razem ze łzami wzruszenia.

Mini Plener 1

* Idealny czas – 30 minut.

Plener ślubny, zdjęcia ślubne, fotograf na wesele ślub Łomża, fotograf dobry Ostrołęka, polecam fotografa Ostrołęka, rodzinne zdjęcia, narzeczeni zdjęcia

W ofercie ślubnej mam także opcję mini pleneru, który odbywa się czasem w tym momencie. W naszym kraju sporadycznie i zazwyczaj u osób mieszkających w domu z ogrodem, gdzie można wyjść na świeże powietrze i zrobić kilka zdjęć z rodziną znajomymi czy też kilka portretów i kadrów Państwa Młodych.

Dla wielu to ważne, aby mieć dodatkowe zdjęcia grupowe ze swoimi rodzicami, dziadkami, rodzeństwem. Plan na zdjęcie i ustawienie osób w grupie to średnio 2 minuty. Przy 10 grupach, harmonogram waha się w przedziale czasowym ok. 20 minut. Za granicą ten etap zdjęć jest bardzo ważny bo później może zabraknąć czasu, fajnego światła lub kogoś z bliskich.

Ceremonia ślubna

* Idealny czas – 45-60 minut msza + 30 min. podziękowania w zależności czy zdjęcia odbywają się w kościele czy w Urzędzie Stanu Cywilnego. Również od wielkości rodziny i liczby gości, składających życzenia.
* Idealny czas dnia – po południu ok. 17-19
Jak już wcześniej wspominałem warto wziąć pod uwagę odległość dojazdu do kościoła oraz fakt, że zazwyczaj Para Młoda oraz świadkowie muszą być 15-20 min. przed ceremonią ślubną w zakrystii na podpisaniu dokumentów.

 Ceremonia ślubna, zdjęćia w kościele, reportaż ślubny Łomża, fotograf Ostrołęka, Zambrów dobry fotograf, zdjęcia w Urzędzie Stanu Cywilnego, przysięga małżeńska Łomża

Tu skupiam się na zdjęciach Pary Młodej, świadkach, rodzicach i gościach weselnych. Z kilku letniej obserwacji na tym etapie podzielę się dobrymi radami:

1. Uśmiech, obecność, spojrzenia Pary Młodej w oczy czy chociażby trzymanie się czasem za ręce nie tylko dla otuchy ale też dla zdjęć z emocjami, pełnymi miłości. Często zauważam, że Pary Młode gdzieś “zawieszają” się w myślach, zupełnie uciekając całym sobą podczas tego jakże ważnego momentu. Wyglądają na bardziej przerażone i smutne aniżeli pełne radości. Tu też uwaga dla świadków, aby nie tylko wspierać Młodych na duchu ale także zawracać uwagę na detale jak ułożenie sukni i welonu, muszki Pana Młodego, podczas przysięgi przytrzymać bukiet Młodej, czy zwyczajnie szturchnąć Młodych gdy są zgarbieni na siedzeniach a nie zauważają fotografa, który ukradkiem stara się zaznaczyć pewnie rzeczy jak np. przyciśnięty krzesłem welon lub tren sukni Młodej. Słabo wypadła by Młoda z urwanym kawałkiem sukni pod ołtarzem. Zdarzyło się kiedyś, że na sukni rozstawiony został statyw kamerzysty i tylko szybka moja reakcja zapobiegła roztrzaskaniu się kamery o podłogę. Podczas przysięgi pamiętajmy, aby ustać twarzami na przeciwko siebie patrząc sobie głęboko w oczy i wypowiadając słowa przysięgi. Oczywiście jeżeli jesteście w stanie w ogóle przełknąć ślinę w tym momencie…

2. Zdjęcia telefonami. Uroczystość w kościele jest dużym przeżyciem także dla gości. Jednak coraz częściej mamy modę, że goście weselni mniej uwagi przykładają na wspólnym przeżywaniu wraz z Parą Młodą tego ważnego dnia, a więcej czasu schodzi im na robieniu zdjęć i nagrywaniu Was swoimi aparatami czy też telefonami. Problem oczywiście pojawia się nie w samym fotografowaniu lecz w zachowaniu osób, które często nie zastanawiają się nad tym, że wchodzą w nasz kadr obiektywu, podczas ważnych momentów, które ciężko jest powtórzyć jak np. nakładanie obrączek. Bywa, że na ołtarzu pojawia się kilka osób, rozpraszają zarówno Parę Młodą, jak też księdza lub stają w tle kadru, co w efekcie może bardzo utrudniać pracę fotografowi ale też kamerzyście. Wpłynąć to może na jakość i profesjonalność zdjęć. Warto uprzedzić swoich gości aby przynajmniej w ważnych momentach, które trudno jest powtórzyć podczas ślubu nie przeszkadzali nam wykonywać swojej pracy.

Pierwszy taniec, oczepiny, podziękowania dla rodziców, tort

* Idealny czas – od 20:00 do godz. 1 w nocy.

Pierwszy taniec, oczepiny, podziękowania dla rodziców, tort, fotograf łomża, fotografia Ostrołęka, sala weselna Łomża, sala weselna Zambrów

Po ostatniej prostej do ołtarza tutaj można już pomału wyhamowywać, jednak z punktu widzenia fotografa jest jeszcze jeden etap, który należy zaplanować zanim przyjedziecie na salę weselną. Nie zawsze jest możliwość i właśnie czas aby wcześniej pojawić się na sali weselnej i porobić zdjęcia przystrojenia stołów, sali, detali zaproszeń, poszczególnych niespodzianek dla gości czy też słodkich stołów, drink barów, fontanny czekoladowej itp. Dlatego często jedynym momentem aby uchwycić takie zdjęcia jest czas pomiędzy składanymi życzeniami pod kościołem a przyjazdem Pary Młodej na salę weselną. O ile odległość na sale jest spora to tego czasu jest trochę więcej. Gorzej jak sala znajduje się “tuż za rogiem” a zazwyczaj każdy z gości pędzi już zajmować miejsca. Mało to realne zazwyczaj ale warto tutaj zagospodarować te 30 min. aby fotograf czy kamerzysta zrobił kilka kadrów waszego wystroju sali weselnej. W końcu często planujecie go bardzo długo i drobiazgowo dbając o szczegóły, kolory, faktury lub niektórzy wykonują ozdoby ręcznie sami przez wiele godzin.

Pamiętajcie, że w tym czasie również muszę, rozstawić sprzęt, zapoznać się z salą, umiejscowieniem gości i najbliższej rodziny, lokalizacją ważnych elementów czy też zwyczajnie porozmawiać z obsługą jak będzie przebiegała uroczystość, którędy wejdziecie na sale i co w jakiej kolejności będzie się działo na Wasz przyjazd.

Tortowa podpowiedź. Później wszystko idzie już w miarę spokojnie, zgodnie z planem. Tym bardziej, że tutaj jestem z Wami i czuwam w gotowości z aparatem, aż do podania tortu lub końca oczepin do godziny 1 w nocy. Podzielę się też myślę, że bardzo dobrą opcją. Mianowicie jeżeli macie taką możliwość to warto aby tort weselny był podany znacznie wcześniej np. tuż po drugim ciepłym daniu. Czemu? To nie żadna tradycja aby podawać go tak późno, po drugie sami przyznajcie, że taka kaloryczna dawka słodkości do spożytej wcześniej ilości alkoholu zupełnie nie podchodzi. Po trzecie piękny i widowiskowy tort jest też frajdą dla dzieci i wielu gości, którzy nie ukrywajmy nie zawsze wytrzymują do godziny 1 w nocy. Po czwarte o tak późnej godzinie, wielu tańcach z potem na czole, czasem urwaną butonierką podczas podrzucania Młodego lub oczepin, widocznym zmęczeniu po całym szalonym dniu i często z lekko rozmazanym już makijażem Wasze zdjęcia mogą wyjść mniej korzystnie. Po piąte z moich obserwacji wynika, że po drugim daniu zazwyczaj wszyscy zabierają się za kawę do której tort pasuje idealnie – prawda?

Mini Plener 2

* Idealny czas – 30 minut.

Plener ślubny, zdjęcia ślubne, fotograf na wesele ślub Łomża, fotograf dobry Ostrołęka, polecam fotografa Ostrołęka, rodzinne zdjęcia, narzeczeni zdjęcia

Często nie ma na niego czasu podczas wesela bo jest za dużo atrakcji, ciągle zabawa na parkiecie, rozmowy z rodziną, wspólne toasty lub zwyczajnie jest już zbyt ciemno. Jednak w okresie letnim, gdy słońce długo i przyjemnie przygrzewa oraz pięknie znika na horyzoncie zauważam, że sala do godziny 22 jest pusta i większość gości spotyka się w kuluarach na rozmowach, przechadza się na zewnątrz z papierosem, drinkuje na trawce lub zabawiają się z dziećmi. Właśnie ten moment warto wykorzystać na zrobienie zdjęć grupowych, z koleżankami, z kolegami, z rodziną. Zdarza się także, że Para Młoda wypożycza jakiś ciekawy samochód lub bryczkę przy której chcą zrobić sobie kilka ujęć.

Jeżeli podobał się Wam artykuł to zapraszam do lajkowania i udostępniania. Natomiast jeżeli macie jakieś pytania, uwagi lub spostrzeżenia o których warto dopisać zostawcie komentarz na dole.

Zapraszam także na stronę z  najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedzi FAQ

Ocena artykułu

0 / 5 Głosów: 2

Twoja ocena:

    Leave a comment