Kreatywne pomysły na zdjęcia ślubne w plenerze

27 stycznia 2017

Zdjęcia ślubne w plenerze, Kreatywne, Romantyczne, Szalone pomysły.

Ślub to niezwykle ważne wydarzenie w życiu pary. Warto więc zadbać o to, by pozostała po nim niezwykła pamiątka. Doskonałym pomysłem są zdjęcia. Nie tylko te zrobione podczas uroczystości i przyjęcia, ale również późniejsza, kreatywna sesja zdjęciowa w plenerze. Dobry fotograf na ślub z całą pewnością może nam pomóc w ich wykonaniu.

Niezwykłe zdjęcia ślubne

Zapewne każdy z nas przeglądał stare albumu ślubne naszych rodziców czy dziadków. Wtedy plenery ślubne miały nie co inny charakter, ponieważ zwyczajnie zdjęcia ślubne w plenerze realizowane były w studiu fotograficznym. Para Młoda zdjęcia miała na jednolitym często płóciennym lub też bardziej krajobrazowym tle przypominającym postać foto tapety. Dziś takie praktyki sesji poślubnych to już znikomy procent. W obecnych czasach klienci są świadomi tej sztuczności panującej w studio, bardziej wymagający i oczekują czegoś oryginalnego, naturalnego i spontanicznego. Rynek fotografii ślubnej w obecnym czasie zdecydowanie przekwalifikował się na robienie sesji ślubnych w plenerze, które można realizować praktycznie w każdym miejscu – najważniejsza jest kreatywność i pomysł na sesję.

Zdjęcia ślubne w plenerze, Kreatywne pomysły i galeria zdjęć ślubnych w plenerze. Profesjonalne sesje ślubne w plenerze. Fotografia ślubna na Mazurach Łomża

Zdjęcia w plenerze – dlaczego warto?

Przede wszystkim dlatego, że jest to doskonały pomysł na wyrażenie swojego uczucia i zachowanie go w pamięci. Nie da się ukryć, że zdjęcia ślubne w plenerze, to niezapomniana pamiątka na lata, która daje zazwyczaj znacznie więcej pozytywnych emocji, niż tradycyjna studyjna sesja zdjęciowa. Warto jedynie zadbać o to, by ujęcia wykonywał najlepszy fotograf w okolicy. Tak jak wspomniałem, ślubna fotografia plenerowa dziś charakteryzuje się spontanicznymi i bardziej oryginalnymi ujęciami oraz sceneriami. Czasem im bardziej zwariowane i nietypowe tym bardziej są pożądane przez Pary Młode. Większość moich pakietów ślubnych posiada już w ofercie opcje wykonania pleneru. Jednak zauważam, że największym zainteresowaniem cieszą się te wykonywane innego dnia niż dzień ślubu. Nic w tym dziwnego, ponieważ w dniu ślubu Para Młoda nie dość, że często bywa zestresowana całą uroczystością, musi dopilnowywać przebiegu wesela, to również moim zdaniem nie może sobie pozwolić aby „zniknąć” na 1-3 godziny, zostawiając gości weselnych samych na sali – zwyczajnie nie wypada.

Kto odpowiada za przygotowanie pleneru ślubnego?

Ustaliliśmy, że zdjęcia w plenerze warto zrobić innego dnia, ponieważ Para Młoda zdąży wypocząć po ślubie, będzie bardziej zrelaksowana i bez presji uciekającego czasu. Jest też czas aby przygotować się na plener ślubny. Warto wiedzieć, że to jednak Para Młoda odpowiada za przygotowanie pleneru, znalezienie właściwego miejsca, dodatków a nawet w przypadku plenerów zagranicznych za opłaty biletów, zapewnienie noclegu itp. Dzięki temu może na plener np. wybrać miejsce, unikalne, wymarzone, które traktują sentymentalnie co będzie stanowiło dodatkowy atut sesji oraz stanie się świetnym i niezapomnianym doświadczeniem.

Fotograf ślubny odpowiada zaś za przygotowanie właściwego  sprzętu fotograficznego (lamp, blend, obiektywów, statywów), kreatywne wykorzystanie atutów miejsca, przedmiotów, panującego naturalnego oświetlenia czy warunków atmosferycznych. Oczywiście dobry fotograf ślubny chętnie posłuży Wam dobrą radą, skonsultuje czy dany pomysł jest realny do zrealizowania.

Zwariowani czy romantyczni?

Dobry fotograf na ślub wie, że zdjęcia ślubne nie muszą być sztampowe i nudne. Wprost przeciwnie, mogą stanowić niezwykłą pamiątkę dopasowaną do charakteru pary. Wszystko zależy od tego, na co się zdecyduje Para Młoda. Zdjęcia ślubne w plenerze mogą być pełne romantyzmu i emocji, lub wprost przeciwnie szalone i zwariowane. W zależności od charakterów Pary Młodej i miejsca, które wybierzemy (może to być zarówno piękna łąka, las czy jezioro, jak i środek miasta, dach wieżowca czy złomowisko samochodów), oraz od dodatków (tu również mogą być to romantyczne kwiaty, książki, zabytkowe rowery lub szalone maski, okulary czy inne gadżety). Każda para może więc w zdjęciach wyrazić siebie – pokazuje to z resztą niejedna galeria zdjęć ślubnych w plenerze.

Jak więc widać, sesja, którą wykonać może dla nas kreatywny fotograf ślubny to doskonały sposób na to by utrwalić swoją radość płynącą z zawarcia małżeństwa. Zdjęcia takie niejednokrotnie ogrzewają duszę i przypominają wspaniałe chwile. Warto więc mieć je w swoim albumie.

Kreatywne pomysły na zdjęcia ślubne w plenerze

Pomysłów na zdjęcia w plenerze jest tyle, ile zapewne Par Młodych i fotografów. Ograniczyć nas może jedynie wyobraźnia. Ja w odniesieniu do zdjęć ślubnych, które miałem okazję wykonać dla moich Par Młodych podzieliłbym bym plener na kategorie:

Plener roślinny
Nie brakuje w okolicy Łomży, Wizny, Miastkowa, Zambrowa czy Kolna pól, lasów, łąk, ogrodów, sadów a nawet wydm. Takie miejsca znajdują się same podczas przemieszczania z miejsca na miejsce. Wystarczy czasem tylko dobrze się rozejrzeć a nawet zbłądzić by znaleźć ciekawe miejsca.

Kreatywne pomysły na zdjęcia ślubne w plenerze, Galeria zdjęć z sesji w plenerze. Profesjonalne sesje ślubne w plenerze
Plener wodny
Rzekę z plażą mamy praktycznie w Łomży, natomiast na Mazury to już chwila drogi aby zrobić zdjęcia nad jeziorem. Nad polskie morze niestety trzeba już poświęcić znacznie więcej czasu i energii jednak za każdym razem warto było tam jeździć. Coraz częściej spotykane są także zdjęcia pod wodne, w których Para Młoda w ubraniach pozuje w basenie.

Galeria zdjęć z sesji w plenerze, Profesjonalne sesje ślubne w plenerze, Plener ślubny na Mazurach nad jeziorem, Pomysły na plener ślubny na rzeką i morzem Łomża Pisz Kolno Zambrów OstrołekaSesja na statku
Ten pomysł można zaliczyć przy okazji wyjazdu nad rzekę, jeziora lub Mazury. Znajduje się tu wiele przystani z żaglówkami, statkami, łódkami czy nawet skuterami wodnymi. Najbliższym nadającym się miejscem jest Pisz, Mikołajki, Ruciana-Nida. Trzeba pamiętać tylko, że taki plener może wiązać się z dodatkowymi kosztami lub za przysłowiową butelkę weselną.

plener ślubny na żaglówce łódce statku, sesja plenerowa nad rzeką morzem, ciekawy pomysł na sesję ślubną na Mazurach, Galeria zdjęć z sesji w plenerze

Sesja z końmi
W naszej okolicy (w Piątnicy i Kisielnicy) są z trzy stadniny koni. Jeżeli jesteście Parą, która nie boi się zwierząt a może nawet jeździ konno, warto pomyśleć o takim punkcie pleneru.

plener ślubny z końmi, para młoda na koniach, zdjęcia ślubne na koniach, plener poślubny w stadninie koni

Plener ślubny w mieście
Nasze okoliczne miasteczka mają mało ciekawej architektury, która fajnie komponowała by się z kadrami ślubnymi. Dlatego zazwyczaj Pary decydują się wyjechać na miejski plener ślubny do Białegostoku, Warszawy, Gdańska.

Galeria zdjęć z sesji w Białymstoku, Plener ślubny w Warszawie na dachu wieżowca, Zdjęcia Pary Młodej na kręconych schodach, Zdjęcia plenerowe w Gdańsku

Plener w kolorach jesieni
Często sezon ślubny kończy się późną jesienią, dzięki czemu można wykorzystać uroki złotych kolorów podczas pleneru. Wtedy na sesję plenerową nadaje się nawet zwykły park w Łomży. Spadające liście często mogą posłużyć jako dodatkowy element dynamicznych zdjęć.

Plener ślubny jesienią, złota jesień plener ślubny, para młoda w liściach, złote liście na plenerze ślubnym, galeria zdjęć ślubnych jesieniąSesja z gadżetami
Nie wiem czemu najczęściej Parom Młodych od razu do głowy przychodzi ruski szampan i kieliszki? Tu pomysłowość może zupełnie nas zaskoczyć. Balony, kolorowe trampki czy kalosze, śmieszne okulary, kapelusze, wycięte litery inicjałów, tabliczki ze śmiesznymi napisami, kolorowa kreda do malowania na ziemi, stare płyty winylowe, gitara.

Galeria zdjęć z sesji w plenerze. Profesjonalne sesje ślubne w plenerze, Pomysły na plener ślubny, pomysły na sesje ślubne w plenerze, zwariowane plenery ślubne

Extremlane plenery ślubne

To takie, które są po prostu zwariowane i nietuzinkowe. Dla wymagających klientów, którzy chcą mieć zdjęcia ślubne w plenerze inne niż większość znajomych. Tu zazwyczaj sporo się dzieje a zdjęcia bywają dynamiczne. Chociaż nie zawsze, bo często sam pomysł jest bardziej szalony niż Para. Do tej pory miałem okazję zrobić, kilkanaście takich plenerów ślubnych w Warszawie, Białymstoku, Łomży i Gdańsku. Zawsze sprawiały nam niesamowitą frajdę. Zdjęcia na gokartach, skuterach wodnych, plener na dachu wieżowca w trakcie burzy, jazda tenorowymi samochodami… Przy planowaniu takiej sesji warto także wziąć pod uwagę również własne zainteresowania. Może nie zawsze są to extremalne hobby, jednak jeżeli lubicie motory to można zrobić sesję zdjęciową właśnie w tym klimacie, jeżeli żeglujecie to wybrać się na statek, jeżeli jesteście fanami piłkarskimi można zrobić sesję na stadionie, jeżeli jeździcie na snowboardzie to zarówno zimną jak i latem można w zabawny sposób przygotować taką stylizację sesji.

zwariowane plenery ślubne, para młoda na skuterze wodnym, plener ślubny w samochodzie terenowym, para młoda na motorze, pomysły na plener ślubny, fotograf łomża

Inne pomysły…

Warto wspomnieć, że bywają także plenery ślubne zimą z nartami, w formie kuligu z końmi, z psami, na sankach. Już trzy razy wybierałem się do Białegostoku aby wykonać zdjęcia na lotnisku z samolotami. Również sprawdzone są zdjęcia w kawiarni czy restauracji. Bywa często, że zdjęcia ślubne w plenerze kończą się na pięknym zachodzie słońca w okolicach Łomży czy też na Mazurach.

plener ślubny zimą, zachód słońca na plenerze ślubnym, zimowy plener ślubny, para młoda w welonie, fotograf łomża

Pamiętajcie że ogranicza Was tylko wyobraźnia i umiejętności waszego fotografa.

Inspiracje na wysokim poziomie
Na koniec zostawiam kilka linków do pięknych inspiracji zwanych jako vintage i boho. To już profesjonalne sesje zdjęciowe dla wymagających i jednocześnie pracochłonne do przygotowania. Jednak efekty… sami zobaczcie.  Marzy mi się aby w Polsce takie stylizacje były wybierane przez Pary Młode. Być może to Wy będziecie tą parą z którą chętnie podejmę współpracę przy takiej stylizowanej sesji zdjęciowej w plenerze.

Inspiracja nr 1. Inspiracja nr 2. Inspiracja nr 3. Inspiracja nr 4.