Post Image

Nowe trendy i najlepsza obróbka zdjęć w fotografii ślubnej

1 stycznia 2017

Nowe trendy i najlepsza obróbka zdjęć ślubnych

Nowe trendy i obróbka zdjęć w fotografii ślubnej, fotograf białystok, fotografia ślubna ostołęka

Własny sposób na postprodukcję zdjęć ślubnych

Wielu fotografów przez lata poszukuje swojego stylu opierając się na własnej autorskiej obróbce lub wykorzystując gotowe akcje w Photoshopie czy presety w Lightroomie, które dostosowują pod siebie. Ci którzy nie potrafią odnaleźć własnej drogi przy postprodukcji zdjęć szukają gotowego produktu, łatwego w obsłudze i uniwersalnego co jednocześnie przekłada się na szybkość obrabiania i oddania materiału w postaci zdjęć dla klientów. Ja również poszukiwałem i na początku porównywałem wiele popularnych ustawień czy filtrów jak np. Nik Collection. Ostatecznie zrezygnowałem z nich i po 3 latach wypracowałem swój styl, który stawia na soczystość koloru i jasność zdjęć. Od czasu do czasu staram się eksperymentować jeszcze z retuszem i rozwijam umiejętności, ponieważ nie zajmuję się jedynie fotografią ślubną, to w innych przypadkach stosuje także inne techniki.

O gustach się nie dyskutuje

Wiadomo od zawsze, że ile osób tyle opinii i nad gustami się nie dyskutuje. Dlatego ta różnorodność sprawia, że fotografowie dzięki własnemu artyzmowi i poczuciu estetyki mogą proponować zdjęcia w różnym stylu. Jeżeli jest ona zgodna z wizją i upodobaniem klientów to na pewno obie strony będą zadowolone, jeżeli tylko zdjęcia są wykonane profesjonalnie.

Nowy styl w fotografii ślubnej

Fotografia jak każda dziedzina przechodzi z biegiem czasu pewne swoje modyfikacje, trendy i poddaje się modzie. W przeciągu kilku lat modne były zdjęcia z tzw. “rybiego oka”, efekty tilt-shift, vintage, ciemne viniety na bokach, pastelowe kolory, czarno białe zdjęcia z czerwoną różą czy styl repoglamour etc.  Każdy fotograf ma takie zdjęcia w swoich galeriach archiwalnych. Z perspektywy czasu zapewne wielu by się zaczerwieniło wracając do tych zdjęć obecnie, jednak to właśnie jest proces edukacji, który buduje przez lata styl i markę danego fotografa. Styl to nie tylko obróbka ale także sposób robienia zdjęć, kadrowanie, sprawy techniczne i “te coś”, po czym jesteśmy w stanie rozpoznać autora zdjęć lub mieć podejrzenia, że to właśnie dana osoba. 

Od kilku sezonów na naszym rynku coraz modniejszy i zauważalny w fotografii ślubnej staje się styl w którym zdjęcia są dość przyciemniane, czasem wręcz mroczne. Saturacja koloru i zieleń subtelnie zdjęta, odcienie skóry stosunkowo w ciepłych kolorach, jednak mocno kontrastowe, w wyniku czego skóra często staje się chropowata a niektórzy mówią, że nawet “starsza”. Cienie dość mocno przyciemnione, jasne partie zostają wyrównane tonalnie i razem z bielą przybierają kolor lekko brązowy i żółty. Niektórzy także pozostawiają lekkie ziarno na zdjęciu aby efekt przypominał nie co filmowy. W zależności od marki aparatu, naświetlenia zdjęcia, balansu bieli oraz ustawień podczas wywoływania rawów zdjęcia mogą lekko się różnić u fotografów, jednak wygląd zdjęcia jest dość zbliżony stylem.

Żeby zobrazować o czym piszę poniżej wrzucam zdjęcia.

fotografia ślubna, obróbka zdjęć styl vasco, fotograf łomża białystok fotografia ślubna, obróbka zdjęć styl vasco, fotograf łomża białystokStyl vasco, fotograf łomża białystok, para młoda, plener ślubny
Tutaj
natomiast można zobaczyć jak wygląda zdjęcie naturalne bez użycia stylu “przed i po”.
Inne przykłady zdjęcie2, zdjęcie3

Eksperyment i wybór stylu przez potencjalnych klientów

Czemu w ogóle o tym pisze? No właśnie przechodząc do sedna sprawy, postanowiłem że skoro taka fotografia staje się modna na rynku to zapewne jest na nią popyt i warto jest nauczyć się takiej obróbki aby zapewnić usługę na najwyższym poziomie dla klientów. Zacząłem szukać, testować i po miesiącu uzyskałem oczekiwany efekt. Jednak z uwagi, że nie można z dnia na dzień zmienić swojego stylu chociażby dlatego, że umowy ślubne podpisane mam na rok, dwa do przodu i klienci zapewne wybrali moją osobę bo spełniałem ich oczekiwania estetyczne i tego też oczekują gdy otrzymają zdjęcia. To wydaje się oczywiste.

Dlatego postanowiłem przygotować mały eksperyment wśród fanów i znajomych zestawiając ze sobą identyczne kadry, tylko w dwóch stylach. Nazwałem je stylem A i stylem B oraz wrzuciłem zdjęcia na stronę pod ocenę. Tutaj link do galerii. Zaznaczam, że nie chodzi o ocenę kadrów czy zdjęć a samego sposobu obróbki.

Jednego dnia stronę odwiedziło 350 osób z czego 107 osób dokonało wyboru stylu. Warto zaznaczyć, że wśród oceniających znaleźli się także profesjonalni fotografowie, kamerzyści, styliści oraz osoby postronne, których nie znam. Głosy padły także z innych obszarów Polski nie tylko woj. podlaskiego, co także uważam za wartościowy czynnik oceny.

Aby było łatwiej liczyć to przyjąłem 100 os. = 100%
Nie wiem czy to ma większe znaczenie dla wyniku eksperymentu, jednak zrobiłem także wizualizację statystyk z podziałem  na głosy kobiet i mężczyzn.

Na styl A oddało głos: 50 kobiet, 11 mężczyzn = 61%
Na styl B oddało głos: 26 kobiet, 13 mężczyzn = 39%

VSCO styl vasco fotografia, Nowe trendy i najlepsza obróbka zdjęć w fotografii ślubnej

Jak się okazuje nowe trendy w fotografii ślubnej, moda na akcje i presety nie zawsze przekłada się na lepszą ocenę klientów. Najlepsza obróbka zdjęć ślubnych okazała się bardziej delikatna i naturalna. Jednak to tylko mały eksperyment, którego sam byłem bardzo ciekawy a który okazał się miłym zaskoczeniem. Nie zrobiłbym tej ankiety gdyby choć w małym stopniu ten styl mi nie odpowiadał. Wręcz przeciwnie jest w nim coś ciekawego, może nawet ekscytującego i jest na pewno ciekawą alternatywą by dodać ją do swojej usługi.
Jednak na koniec pozostawiam pytanie, czy po kilku latach wracając do swoich zdjęć ze ślubu każdy będzie z nich nadal zadowolony?

Wnioski z eksperymentu

  1. Panie to prawie 80% potencjalnych klientek w branży fotografii ślubnej i faktycznie to one w znacznym stopniu zadecydowały w tej ankiecie
  2. Gdybym zapewne pokazał zdjęcia tylko w jednym stylu odbiór mógłby być trochę inny
  3. Zestawienie i opcja wyboru stylu A lub stylu B spowodowała, że zauważalny stał się duży kontrast ciemniejszych partii zdjęcia, co było najczęściej opisywane w komentarzach
  4. Duży minus w stylu B to “niekorzystna skóra”. Inni nazywają to artystycznym i filmowym efektem
  5. Kilkanaście osób nie mogło się zdecydować jednoznacznie na dany styl (zapewne wypośrodkowanie stylu i rozjaśnienie skóry oraz twarzy było by wzorcowym stylem)
  6. Styl B faktycznie się wyróżnia i tworzy ciekawy klimat, jednak wygrała delikatność i naturalność
  7. W eksperymencie brali też udział kamerzyści, fotografowie, styliści

Dziękuje wszystkim osobom, które wzięły udział w eksperymencie.

    Leave a comment