Jak przygotować się na sesję?

4 stycznia 2016

Jak przygotować się na sesję?

priper Jak przygotować się na sesję?W ostatnim czasie otrzymałem kilka zapytań odnośnie sposobu przygotowań się osób do sesji zdjęciowych. Postanowiłem  napisać temat zawierający kilka istotnych odpowiedzi oraz sugestii w jaki sposób warto przygotować się przed zdjęciami, aby uniknąć niepotrzebnego stresu oraz zapewnić sobie i fotografii komfort pracy.

Osoba decydując się na sesję zdjęciową bez względu czy jest to sesja do swojego portfolio, domowej kolekcji, na prezent dla bliskiej osoby czy też sesja ślubna chce aby efekt był jak najbardziej pożądany i zdjęcia wyglądały jak najpiękniej. Zapewniam, że do tego samego efektu i satysfakcji dąży fotograf podczas wykonywania Waszej sesji :)

Ponieważ dla wielu osób bardziej profesjonalna sesja zdjęciowa jest nowym doświadczeniem warto zapoznać się z zamieszczonymi poniżej informacjami, które mam nadzieję pomogą w przygotowaniu się do zdjęć i odpowiedzą na wasze wątpliwości.

1. Oczekiwania i ustalenia

Ważną kwestią jest uzgodnienie oczekiwań klienta i fotografa. Warto określić jeszcze przed zdjęciami jaki zakres pracy i charakter będzie miała sesja:

– fotografia fashion, (mody, gdzie bardziej istotne staje się wyeksponowanie ubrania niż modelki)
– fotografia glamour lub beauty (po mojemu, głównym przedmiotem jest ukazanie piękna i uroku modelki)
– fotografia nude (sesja aktu i buduarowa, tematem jest ciało ludzkie, kobiecość, wdzięk, subtelny erotyzm)
– fotografia plenerowa robiona na dworze
– fotografia ślubna

Priorytetem podczas sesji powinna stać się dla Ciebie naturalność oraz swoboda połączona z poczuciem swojego piękna. Każda kobieta jest inna tak więc polecam się zastanowić, co sprawia, że czujesz się wyjątkowo, odważnie, kobieco czy też sexy.

Od jakiegoś czasu staram się aby to modelka sama ukazywała swoją osobowość przed obiektywem nie narzucając Jej własnych póz. Jeżeli komuś łatwość sprawia teatralna gra może spróbować zwyczajnie wcielić się w wybraną role.

2. Miejsce

Warto również ustalić przed sesją w jakim miejscu odbędą się zdjęcia. Może być to zacisze domowego pokoju, hotelowego apartamentu, nowocześnie urządzonego klubu czy też inne miejsce, które znasz i uważasz, że może posłużyć Twoim zdaniem do fajnej sesji.

3. Przygotowanie ciała

Zdjęcie z użyciem lamp studyjnych dość wyraźniej zagłębia się w szczegóły ludzkiego ciała. Blizny na skórze, wyprysk, różnice w odcieniach farby na włosach zostaną uwiecznione na zdjęciach dla tego warto zminimalizować bądź też całkowicie wyeliminować tego typu elementy.

Nie jestem ekspertem w kobiecej pielęgnacji jednak z zasłyszanych opinii od koleżanek warto kilka dni przed zdjęciami zrobić peeling twarzy i ewentualnie całego ciała. Nie polecam aby depilować ciało (tym bardziej wrażliwe) w dniu sesji a na pewno odradzam wybierać się na solarium przed sesją. Miałem kilka przypadków takich modelek i uwierzcie, że zaczerwienienia czy krostki mogą tylko niepotrzebnie zepsuć cały efekt zdjęcia jak również obniżyć Wasze poczucie piękna w danej chwili. Warto pomyśleć o takich zabiegach higieny osobistej przynajmniej 2-3 dni przed sesją.

Można również przygotować sobie manicure i pedicure – według mnie najlepiej francuski bo bardzo ładnie i w miarę naturalnie prezentuje się na zdjęciach.

Kolejną sprawą jest rozważenie pomysłu na upięcie włosów. Ja zawsze polecam aby dziewczyny wybierające się na sesję zmieniły wygląd na odwrót np. z codziennych prostych włosów na kręcone. Nie zawsze może modelka jest przekonana co do takiej metamorfozy jednak na pewno taka zmiana zaskoczy pozytywnie samą modelkę na zdjęciach. Poza tym po kilku ujęciach waszej zmiany włosy można szybko wyprostować ukazując nowe oblicze i wygląd. Warto skonsultować się ze stylistą i fryzjerką co do pomysłu, mycia włosów czy tez użycia środków takich jak pianki czy lakieru do włosów.

W moich pakietach promocyjnych oferuję już w cenie wizażystkę, która przygotowuje dla Ciebie makijaż, tak więc warto przyjść na sesję bez swojego makijażu. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i pracę wizażyście. Nie będzie potrzeby zmywać makijażu oraz czekać, aż z Twojej skóry znikną zaczerwienienia. Chyba, że wybierasz się do innej profesjonalnej wizażystki, która przygotuje Ci makijaż fotograficzny to wtedy przychodzisz już umalowana na sesję.

4. Makijaż fotograficzny – bardzo ważna sprawa.

Niezależnie od rodzaju proponowanych sesji trzeba pamiętać, że makijaż fotograficzny różni się od zwykłego makijażu i jest nieodłącznym i bardzo ważnym elementem sesji zdjęciowej. Jedynie w przypadku aktu przygotowanie ciała modelki do sesji jest trochę inne w zależności od oczekiwanego efektu wykonywanych zdjęć używa się środków do zmatowienia ciała lub oliwki do jej nabłyszczenia.

“Szajning lajk a star” jak to mówi polska super modelka Joanna Krupa :) Poczucie się na sesji jak gwiazda jest dopuszczalne jednak świecenie na zdjęciach jest bardzo nie pożądane. Ostre światło lamp studyjnych wydobywa wszelkie niedoskonałości skóry, dlatego też makijaż fotograficzny musi być wykonany perfekcyjnie. Musi uwzględniać nie tylko rodzaj skóry i prezentowaną kreację, lecz również oświetlenie. Makijaż powinien sprawić by twarz na fotografii nie świeciła się i wyglądała idealnie zatem makijaż fotograficzny musi być perfekcyjny i dokładny. Do makijażu fotograficznego używa się specjalnych kosmetyków, które się nie błyszczą.

Jak do tej pory miałem okazje współpracować podczas sesji z wizażystką Emilką z EM-Studio oraz stylistką Sylwią Wróblewską z którą przygotowaliśmy kilka sesji stylizowanych.

„Tffoje oszy są hipnotajzin!!” I faktycznie dobrze, żeby takie były hipnotyczne podczas sesji. Blask w oczach staje się odzwierciedleniem duszy i w dużej mierze właśnie na nich skupia się uwaga oglądającego. Możliwe jest wykorzystanie dodatków typu sztuczne rzęsy czy też przyklejane cyrkonie. Wszystko oczywiście przygotowuje wizażystka, która wie jakich cieni użyć by podkreślić Twoje oczy.

5. Ubranie oraz dodatni

W zależności od rodzaju zdjęć staramy ubrać się tak aby czuć się pięknie, wyjątkowo, może seksownie czy też elegancko. Można pomyśleć na jakimś motywem przewodnim z lat 20’ czy też 80’ i postarać się przygotować takie ciuchu lub nawet wypożyczyć z wypożyczalni. Póki co moja zdjęciowa garderoba jest bardzo uboga choć ciągle  staram się ją zapełniać czymś nowym. Mimo wszystko na ile jestem wstanie staram się służyć pomocą w poszukiwaniach odpowiednich ubrań dla modelek. W sesjach fashion głównym bohaterem zdjęć jest odzież a nie modelka, która ją prezentuje dla tego trzeba wziąć to pod uwagę.

Jeden z czytelników zwrócił również uwagę na sprawę dotyczącą biżuterii oraz bielizny.
O ile w przypadku biżuterii sprawa wygląda dość prosto bo należałoby przed sesją zdjąć wisiorek oraz pierścionki, które tną linię szyi oraz palców, psując tym samym estetykę i harmonię na gładkim ciele modelki. Tak w przypadku bielizny może zabrzmieć to bynajmniej nie stosownie aby modelka na sesję przychodziła bez biustonosza czy też ubrała majtki z luźniejszą gumką, tak samo w przypadku skarpetek z ciasnymi ściągaczami. Przekładając to na fotografię i sesję chodzi o to, że bielizna mocno opinająca ciało pozostawia odciśnięte ślady biustonosza , ramiączek, skarpetek czy też majtek na ciele modelki. Trzeba długo czekać, by skóra ponownie się wygładziła, a szkoda raczej na to czasu podczas zdjęć.
Zgodzę się po części z tą podpowiedzią, ponieważ przypomniałem sobie, że będąc ostatnio na warsztatach aktu faktycznie ten problem również został poruszony przez Wacka. Szkoda czasu aby później retuszować te odciski w programach graficznych. Poza tym nie każdy fotograf jest grafikiem komputerowym i trzeba o tym pamiętać.

Dopasowanie ubrań do sesji jest sprawą indywidualną i kwestią gustu zarówno fotografa oraz modelki. Na jedną sesje przyjechała do mnie modelka, która przywiozła ze sobą pół samochodu ciuchów, bielizny, butów, żakietów i dodatków nawet z metkami. Pomimo, że modelka była przesympatyczna to można powiedzieć, że straciliśmy ponad pół godziny aby wybrać ubrania na sesję z Jej garderoby :) Aby tego uniknąć w dniu sesji dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest chociażby spotkanie się kilka dni przed planowaną sesją i dokładne zaplanowanie tego co chcemy osiągnąć na zdjęciach.

Mamy możliwość poznania się na żywo co ułatwi nam również kontakt podczas sesji oraz jest okazja ustalić jaki rodzaj makijażu oraz ubrań najlepiej podkreśli na zdjęciach walory danej osoby.

Uważam, że ważnymi elementami podczas sesji stają się również dodatki jak kolczyki, korale, broszki, wachlarze, kapelusze, rękawiczki, stylowe torebki, buty, okulary, paski, apaszki itp. Warto poszukać w domu czy też pożyczyć od koleżanki kilka ciekawych dodatków, które można w fajny sposób wykorzystać do sesji.

6. Trudna sztuka pozowania modelki

Każdej osobie można zrobić fajne zdjęcia choć czasem wymaga to może trochę więcej pracy modelki i fotografa, jednak nie trzeba od razu zakładać, że ktoś jest nie fotogeniczny i nie nadaję się na sesję. Oczywiście są osoby, którym pozowanie wychodzi łatwiej i aparat bardziej je lubi. Mimo wszystko każdy z nas ma szanse na rewelacyjne ujęcia. Tak jak już wspomniałem na początku modelka musi wcielić się w pewną role aktorki i starać się uwydatniać pewne swoje emocje.

Kilak zasad pozowania:

– Aby mieć wyraziste rysy twarzy, nie należy cofać głowy.
– Należy uśmiechnąć się bardzo lekko z zamkniętymi ustami a potem w tym uśmiechu lekko je rozchylić.
– Dobrze jest ustawić się inaczej niż na wprost w stosunku do aparatu.
– Skupiony wzrok jest bardziej rzeczywisty i wygląda naturalniej.
– Staramy się nie patrzeć w obiektyw chyba, że prosi nas o to fotograf.
– Kolejna rzecz to ułożenie ramion. Nie ściągajmy ramion do siebie, nie garbmy się. To zawsze wygląda nieatrakcyjnie.
– Wiele z nas ma problem z rękami – co z nimi zrobić? Na pewno nie wykonywać sztucznych gestów. Dobrze jest zająć je czymś jak ułożeniem na ramieniu, lekko szyi czy też włosach. Polecam ustawienie rąk w jakikolwiek asymetryczny sposób np. jedna delikatnie położona na biodrze a druga wzdłuż ciała, dotykającą dłonią uda.

Przy tym wszystkim jeszcze należy zachować naturalność, ale nikt nie powiedział, że sztuka właściwego pozowania jest łatwa. Najlepiej jest poćwiczyć sobie te wszystkie pozy w domu przed lustrem tak aby na sesji czuć się pewniej.

W trakcie sesji zawsze można zadawać pytania w sytuacji kiedy czujemy się niepewnie lub coś nam nie odpowiada. Zachowując się w naturalny sposób mamy większe szanse na dobre zaprezentowanie się na zdjęciach.  Należy zaufać fotografowi i słuchać jego sugestii. Jemu też zależy na tym, aby efekt sesji w postaci zdjęć był jak najlepszy.

Pozdrawiam serdecznie i zachęcam na wcielanie się w różne role top modelek ;)

Jak zaplanować czasowo poszczególne etapy ślubu i wesela?

FAQ

|

    5 Comments

  • Krzysztof Serafiński 15 grudnia 2010

    Świetny materiał, dużo cennych informacji !!!

  • admin 15 grudnia 2010

    Dzięki Krzyśku. Korciło mnie jeszcze aby poprosić Kasię o rozbudowanie tematu makijażu ale brakło mi odwagi :)
    Masz większe doświadczenie w fotografii to być może spotkałeś się z innymi pytaniami. Jest coś jeszcze o czym warto by wspomnieć w artykule? :)

  • admin 16 grudnia 2010

    Dodałem jeszcze jedną wzmiankę w artykule, którą nadesłał jeden z czytelników.

    5. Ubranie oraz dodatni > od miejsca “Jeden z czytelników zwrócił również uwagę na sprawę dotyczącą biżuterii oraz bielizny.”
    Dziękuje za zainteresowanie tematem.

  • Ariel DaSnapper 2 stycznia 2011

    Hej Mariusz!
    Na samym poczatku zgodze sie z opinia Krzyska – swietny material, wielki poklon w Twoja strone za wlozona prace w jego napisanie…

    Jest kilka punktow, z ktoymi niesttey nie moge sie zgodzic… W dziale “przygotowanie ciala” piszesz na temat blizn oraz roznego typu niedoskonalosci skory (pomijam fakt korzystania z solarium – tutaj totalnie sie z Toba zgadzam)- uwierz mi na slowo nie ma modelek doskonalych, oczywiscie dobry make up to podstawa – ale nawet najlepszy – nie ukryje wszystkiech mankampentow kobiecej w tym wypadku urody. A zabiegi obrobki w programach graficznych to w dzisiejszych czasach cos normalnego – powiedzialbym nawet nieodlacznego jesli mowimy o sesjach z prawdziwego zdarzenia – dla powaznych klientow.

    To samo tyczy sie Twojego dopisku na temat bielizny i paskow – super jesli mozemy zapobiec temu problemowi przed sesja – nie robmy natomiast z tego problemu – usuniecie tego typu “bledow” w programie zajmuje mniej wiecej 10 sekund. Rozumiem, nie kazdy fotograf jest grafikiem – dlatego ktos kiedys wymyslil pozycje “retuszera”. ;)

    Kilka uwag w kierunku pozowania – czesc z nich jest prawidlowa, czesc wcale niekoniecznie mysle ze powinienes napisac dokladnie o jakim rodzaju sesji mowimy…
    Prosze nie odbierz zle moich uwag – rad… Nie mam nic zlego na mysli…

    Pozdrawiam serdecznie i zycze sukcesow

  • admin 2 stycznia 2011

    @Ariel – Również witam serdecznie. Nie przyszło mi nawet do głowy, żeby źle odebrać kogokolwiek uwagi, tym bardziej wiedząc, że masz już bardzo duże doświadczenie w fotografii a Twoje zdjęcia oglądałem już kilka lat temu. Wręcz jestem bardzo miło zaskoczony i zadowolony, że znalazłeś czas aby przeczytać temat oraz podzielić się swoimi uwagami bo czerpanie wiedzy od doświadczonych fotografów to cenna nauka dla początkujących osób jak ja :) Artykuł miał być raczej małym poradnikiem dla osób, które zadają mi pytania przed sesją co?, jak?, gdzie? itp. Nie zakładałem, że przeczytają i odniosą się do niego profesjonalni fotografowie ;)

    – Nawiązując do przygotowania ciała zwróciłem tylko uwagę, na to że pewne mankamenty ciała widać bardziej na zdjęciach i warto je eliminować. Ale faktycznie masz rację, że dziś programy graficzne są nieodłączną częścią pracy komercyjnej i nie tylko.

    – Sprecyzować o jakiej sesji foto faktycznie piszę będzie mi ciężko ponieważ nie miałem okazji jeszcze uczestniczyć czy też widzieć profesjonalnych sesji fashion, glamour itp. Jako początkujący fotograf nie wypada mi raczej pisać o rzeczach z którymi nie miałem styczności i udawać, że jestem w tym ekspertem. Większość rzeczy wywnioskowałem sam po swoich sesjach z modelkami i ucząc się na błędach :)

    Pozdrawiam.

  • Leave a comment