Szczyt Klimatyczny COP19 – Warszawa
Często tak już u mnie bywa, że przeszukując dyski trafiam na foldery w których znajdują się zdjęcia przedawnione. Sesje, które nie ujrzały jeszcze światła dziennego, bo zwyczajnie jakoś nie śpieszy mi się z publikacjami lub brakuje czasu a później się zapomina o tym co przeminęło. Ten temat odkopałem ponieważ spadł z segmentu mój identyfikator i uznałem to za znak ;)
W listopadzie 2013 roku w Warszawie odbyło się najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej, czyli COP19. Była to jedna z największych operacji logistycznych na Stadionie Narodowym co dało się zauważyć będąc w samym środku tego budynku. Z tego co wyczytałem około 5 tyś. osób uczestniczyło codziennie w tym szczycie.
Do Polski przyjechali delegaci z niemal 200 państw. Wśród nich głowy państw, szefowie rządów, politycy, specjaliści od zmian klimatycznych, ekolodzy i biznesmeni. Wydarzenie obsługiwało prawie tysiąc dziennikarzy z niemal wszystkich najważniejszych światowych mediów.
Impreza pod względem logistycznym przyznam, że mnie osobiście pozytywnie zaskoczyła. Wiadomo, że zawsze trafiają się jakieś wpadki, jednak czasem tak bywa, tym bardziej przy takim rozmachu imprezy. Warszawskiej konferencji towarzyszyło kilkadziesiąt imprez naukowych i kulturalnych: spotkań, seminariów oraz warsztatów dotyczących tematyki zmian klimatu i możliwości ograniczania ich skutków.
Dzięki współpracy z Red Cross Red Crescent miałem okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu przez parę dni zbierając materiał reporterski. Zarówno na Stadionie Narodowym jak również podczas bardziej integracyjnych zajęć w Polonia Palace Hotel.
Przyznam, że praca na takiej międzynarodowej imprezie to bardzo ciekawe doświadczenie. Przede wszystkim komunikacja językowa, która odbywa się w języku przynajmniej angielskim, korespondencja jak to nazywam wielopoziomowa, też w innym języku, logistyczne planowanie przemieszczania się między sektorami w tym wyrobienie identyfikatorów, sprawdzanie sprzętu na bramkach przez ochronę jak również sama praca reporterska.
Na dole zamieszczam tylko kilka zdjęć z pierwszego panelu na, którym byli:
Giacomo Fedele, CIFOR; Anne-Marie Tiani, CIFOR; Bruno Locatelli, CIRAD-CIFOR; Markku Kanninen, University of Helsinki, Finland; Michael Annear, IFRC Vietnam; Julie Arrighi, American Red Cross; Shaban Mawanda, Uganda Red Cross; and Pak Heru Prasetyo, Deputy Head, President’s Delivery Unit for Development Monitoring and Oversight, Indonesia.
[vimeo]http://vimeo.com/79460641[/vimeo]
One Comment
Byłem, widziałem dopiero dziś zdjęcia odkopałem… COP19