Post Image

Tutorial #1 retusz skóry

2 lipca 2014

Dziś postanowiłem napisać trochę techniczny artykuł związany z retuszem zdjęć. Pokazanie kilku sztuczek a może ładniej brzmi technik jakimi posługuję się przy obróbce. Zastanawiam się też nad udostępnieniem materiałów filmowych pokazujących krok po kroku poszczególne etapy pracy ale to w zależności od czasu i zaciekawienia tematem.

Akurat teraz obrabiałem zdjęcia Oli więc w przerwie na kawę wziąłem się za pisanie. Temat będzie dotyczył retuszu skóry. W tym przypadku akurat fragment twarzy, jednak można to stosować na całym ciele.  Pokażę dziś jak szybko i w miarę spranie zachowując fakturę skóry obrobić zdjęcie. Używamy przy tym metody High&Low w wersji uproszczonej. Przy okazji będzie też na dole niespodzianka do pobrania dla osób, które używają Photoshopa i polubią artykuł.

Poziom: Średnio zaawansowany

Zakładam, że prezentowana technika nie jest na poziomie podstawowym dlatego używam poniżej skrótów myślowych i nazewnictwa dla średnio zaawansowanych, aby w miarę szybko i sprawnie opisać proces obróbki. Jeżeli ktoś chciałby zapoznać się z podstawami takimi jak np. organizacja pracy w PS, opis i działanie narzędzi, praca na warstwach, wywołanie Raw w ACR itp. to dajcie znać poniżej w komentarzach. Może uda się zrobić jakiś poradnik z tutorialami na poziomie podstawowym lub zajęcia warsztatowe.

Wybrałem zdjęcie, gdzie modelka ma lekko świecącą i porowatą skórę. Postarajmy się wyrównać strukturę skóry na policzku, zwracając szczególną uwagę na widoczne leje i pigmentację na policzku. Pokazywana metoda nie jest  oczywiście najbardziej skuteczną do profesjonalnego retuszu a jedynie prostym sposobem poprawienia defektów skóry. Jednak daje w miarę konsekwentny i naturalny wygląd. O zaawansowanej metodzie pracy na fakturze skóry i pikselach może napiszę kiedyś oddzielny artykuł, (a raczej zrobię film) bo obróbka taka jest bardzo pracochłonna i trwa kilka a nawet kilkanaście godzin nad jednym zdjęciem.

1. Po wgraniu zdjęcia pierwszym etapem będzie skopiowanie warstwy zdjęcia (skrót klawiszowy Ctrl+J) i następnie użycie pędzla korygującego (skrót klawiszowy J), którym poprawiamy defekty skóry, włoski itp.

retusz-skin1a
2. Skorygowaną warstwę kopiujemy dwa razy (Ctrl+J). Górną warstwę nazywamy High natomiast dolną Low. Na razie warstwa High nie jest nam potrzebna więc wyłączamy ją. Zaznaczamy warstwę Low, którą rozmywamy używając: Filtr > Rozmycie > Rozmycie Gaussowskie. Tu promień ustawiamy w zależności od faktury skóry na zdjęciu. Rozmywamy nasz obraz do momentu, aż będzie on gładki, jednak na tyle, aby były widoczne zarysy cieni i świateł oraz kontury twarzy. Oscylujemy w granicach 14-23 px. Zatwierdzamy.

3. Włączamy warstwę High i zmieniamy tryb mieszania na Światło liniowe. Następnie przechodzimy Obraz > Zastosuj obraz. Tutaj ustawiamy parametry tak jak na rysunku poniżej.

retusz-skin1b

4. Teraz używamy Stempel (S) na warstwie High. Warto zaznaczyć, że w ustawieniach stempla używamy wartości: twardość 100%, natomiast wielkość dostosowujemy wedle uznania do fragmentu zdjęcia jaki chcemy poprawić. Pamiętajcie aby próbkować i przenosić fragmenty warstwy skóry jak najbliżej defektów, których chcemy się pozbyć. Chodzi tu o zachowanie jak najbardziej równomiernej tonacji skóry a nie próbkować ze zbyt ciemnych lub za jasnych miejsc. Poprawiamy defekty skóry i lśniące miejsca na zdjęciu do momentu uzyskania oczekiwanego rezultatu ale też bez przesady. Chcemy zachować jak najbardziej naturalny wygląd skóry.

akcja-photoshopDla osób, które pogubiły się w trakcie wyjaśnień lub nie do końca potrafią poradzić sobie z poszczególnymi elementami, zostawiłem prezent do pobrania w postaci gotowej Akcji Photoshop, którą przygotowałem specjalnie dla Was do tego poradnika.
Skin High&Low – www.patalan.pl.atn dostępna była dla wszystkich do pobrania za darmo przez 48h.

 

    9 Comments

  • Bartosz Zalewski 2 lipca 2014

    Chcemy więcej!!

  • Mariusz Patalan 3 lipca 2014

    Jeżeli przegapiłeś wczorajszy post zapraszam na bloga. Jeszcze przez 12h można pobrać za darmo przygotowany prezent. Pochwalcie się w komentarzach swoimi zdjęciami po obróbce :)

  • Mariusz Patalan 3 lipca 2014

    Dzięki. Interesuje Cię jakieś konkretne zagadnienie Bartosz Zalewski ? :)

  • Kamila Grabowska 3 lipca 2014

    A jakieś instrukcje do pobrania? Czy tylko u mnie nie działa?

  • Bartosz Zalewski 3 lipca 2014

    Mariusz Patalan Praca na maskach? :D

  • Mariusz Patalan 3 lipca 2014

    Kamila Grabowska zgodnie z instrukcją :)
    LIKE > strona się odświeży i na dole będzie plik do pobrania. Załączam Prt Sc.
    http://patalan.pl/like.jpg

  • Mariusz Patalan 3 lipca 2014

    Bartosz Zalewski właściwie PS to głównie praca na warstwach i maskach więc każdy poradnik będzie się opierał o to. Ale pomyślę nad jakimś wprowadzeniem do tematu bo coś co jest oczywiste dla jednego nie zawsze zrozumiałe jest dla drugiego :)

  • Karol Grochowski 6 sierpnia 2014

    Witam,

    Fajna operacja na pewno się przyda, już ma swoje miejsce w PS.

    Czekam na film o obróbce na fakturze skóry i pikslach. A może można było by się złapać na jakiś kurs obróbki, podejrzewam, że kilka osób było chętnych na takie spotkanie.

  • Mariusz Patalan 31 sierpnia 2014

    Cieszę się że akcja okazuje się przydatna w procesie obróbki dla innych fotografów. Trzy nowe artykuły czekają na publikację i dwa filmiki mam nagrane ale ciągle brak czasu na ich montaż z narracją do pokazania. Sezon ślubny co roku intensywnie skraca dobę. Co do warsztatów z obróbki to widzę, że sporo osób się dopytuje w tym roku o jakiś termin… będę musiał to przemyśleć i ewentualnie zaplanować ale na pewno dopiero pod koniec roku jak nadgonię zlecenia z sezonu.

  • Leave a comment